ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 24-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոյին, ով խորհրդարան էր այցելել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Դեսպանն Արա Բաբլոյանին ներկայացրել է իր պաշտոնավարման ընթացքում կատարված աշխատանքը, վերջին տարիներին Բրազիլիայի եւ Հայաստանի միջեւ կապերի խորացմանն ուղղված քայլերը:
Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոն ընդգծել է օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության կարեւորությունը, հատկապես բարեկամական խմբերի գործունեության դերը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման եւ ամրապնդման գործում:
Պարոն Մոնտեյրոն, հայ ժողովրդին մաղթելով խաղաղություն, նշել է, որ ԼՂ հակամարտության հարցում Բրազիլիան իր աջակցությունն է հայտնում Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ վերահաստատելով խաղաղ լուծման կողմնակից լինելը: Դեսպանի խոսքով՝ հարեւանների միջեւ վեճերը պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել դեսպանի ներդրումը հայ-բրազիլական հարաբերությունների զարգացման գործում: Արա Բաբլոյանը, նշելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Բրազիլիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 տարին, արձանագրել է՝ հարաբերություններն աշխուժացել են հատկապես վերջին տարիներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Բրազիլիայի Դաշնային սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար՝ նշելով, որ բրազիլացի գործընկերները միջազգային տարբեր կառույցներում մշտապես միացել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու դատապարտմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
Արա Բաբլոյանն իր խոսքում անդրադարձել է մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու գործընթացին՝ այդ համատեքստում կարեւորելով մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ ժողովրդի բարեկեցության ապահովմանն առնչվող հարցերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հաջողություն է մաղթել դեսպանին՝ վստահություն հայտնելով, որ մեկնելով Հայաստանից՝ նա կշարունակի մնալ մեր երկրի հավատարիմ բարեկամը:

24 октября Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Федеративной Республики Бразилия в РА Эдсона Мариньо Дуарте Монтейро, посетившего парламент в связи с завершением дипломатической миссии.
Посол представил А.Баблояну проделанную им работу, шаги по углублению связей между Бразилией и Арменией.
Эдсон Мариньо Дуарте Монтейро подчеркнул важность взаимодействия между законодательными органами, особенно деятельность групп дружбы в упрочении отношений двух стран.
Г-н Монтейро, пожелав мира армянскому народу, отметил, что в НК-конфликте Бразилия поддерживает сопредседателей МГ ОБСЕ, подтверждая свою приверженность мирному решению вопроса. По словам посла, споры между соседями должны решаться мирным путем.
Председатель НС высоко оценил вклад посла в развитие армяно-бразильских отношений. Отметив, что в этом году исполняется 25-летие установления дипломатических отношений между РА и Бразилией, А.Баблоян констатировал оживление связей особенно в последние годы.
Глава армянского парламента поблагодарил за признание Федеральным Сенатом Бразилии Геноцида армян, отметив, что бразильские партнеры в различных международных структурах всегда присоединялись к инициативам по признанию и осуждению   преступления ХХ века.
А.Баблоян обратился также к проводимым в РА реформам, процессу перехода к парламентской системе правления, в этом русле подчеркнув важность вопросов, касающихся защиты прав человека и обеспечения благосостояния народа.
Председатель НС пожелал успехов послу, выразив уверенность, что, покидая Армению, он останется верным другом нашей страны.